BEZPIECZEŃSTWO OSOBISTE W BIZNESIE I ADMINISTRACJI

Szanowni Państwo w kontekście zdarzeń, które towarzyszą często polskiemu życiu publicznemu pozwalam sobie przedstawić ofertę szkolenia „Bezpieczeństwo Osobiste w Biznesie i Administracji”.

Przez ostatnie 30 lat, od kiedy pożegnaliśmy poprzedni ustrój polityczny Polska zmieniła się diametralnie.
Czy jednak we wszystkich obszarach? W tym czasie zaszły zmiany prawne i proceduralne, które umocniły pozycję obywatela w stosunku do organów państwowych, zwłaszcza aparatu ścigania i wymiaru sprawiedliwości.
Czy macie jednak Państwo przekonanie, że żyjecie w państwie prawa?
Tomasz Komenda - 18 lat w więzieniu za niepopełnione czyny, Tadeusz Kowalczyk - 12 lat w areszcie za bezpodstawne zarzuty.
Czy sędziowie i śledczy, w tym prokuratorzy muszą w większym stopniu liczyć się ze skutkami popełnianych przez siebie błędów? Niestety ani pomyłki sądowe, ani prokuratorskie nie pociągają za sobą najczęściej żadnych sankcji dyscyplinarnych, o karnych i materialnych nie wspominając. Postawienie zarzutów, wyrok skazujący to często czynność tak banalna jak wypisanie mandatu za złe parkowanie. Tyle tylko, że skutki pozostają niebanalne.
 
Czy nieszczęścia, które były udziałem bohaterów filmu „Układ Zamknięty” zachwiały karierami osób, które ich w te nieszczęścia wepchnęły? Czy osądzono ich bezduszność?
W kontekście tego co powiedzieliśmy powyżej te pytania należą do zbioru pytań retorycznych. By przekonać się jak są one jednak ważkie obejrzyjcie państwo prezentowany poniżej zwiastun filmu " Układ Zamknięty".
 

Szanowni Państwo Polska to jeden z najmniej przyjaznych krajów Europy jeżeli chodzi o prawne bezpieczeństwo.
  • Mimo iż posiadamy najniższy wskaźnik przestępczości w Unii Europejskiej to w polskich więzieniach siedzi najwięcej osadzonych.
  • Wedle szacunkowych danych co najmniej 300 osób rocznie zostaje skazanych niesłusznie. Niewinni rekordziści przesiedzieli od 12 do 18 lat.
  • W roku 2016 Krajowe Centrum Informacji Kryminalnej zarejestrowało 25 9680 przestępstw korupcyjnych w roku 2017 było ich już ponad 32 000. W tym 17 531 z nich to przestępstwa „poświadczenia nieprawdy w dokumentach” w celu uzyskania korzyści majątkowej lub osobistej. Grozi za to od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.
  • Większość ferowanych przez polskich sędziów wyroków to wyroki pozbawienia wolności tak jakby zapomnieli o karach wolnościowych na przykład grzywnie samoistnej.

Jak mówi w końcowej sekwencji filmu „Werdykt” Paul Newman: „Nie księgi, nie prawnicy, nie marmurowe posągi, nie powaga sądu. To są tylko symbole marzenia o sprawiedliwości”.
Czym jednak staje się świat pozbawiony takich marzeń? Czyż nie piekłem, w którym bezduszność bezkarnych funkcjonariuszy państwa staje się drwiną z marzeń niesłusznie podejrzanych i oskarżanych obywateli o sprawiedliwości. O czymże innym mieli by marzyć jak nie o sprawiedliwości, poszanowaniu godności, prawie do zachowania dobrego imienia i honoru?
No o czym? O tym, że ich dzieci przekonają rówieśników, że są niewinni?
Że ich żony, matki i ojcowie już za kilka lat, jeśli nie zamartwią się na śmierć będą chodzić znowu z podniesionym czołem bez odium bycia bliskimi przestępcy.
Jesteście Państwo ludźmi uczciwymi, może się jednak okazać, że mimo to zostaniecie uznani za podejrzanych i skazanych.
Zadecyduje o tym przypadek. Wasz los zacznie zależeć od rzetelności, odpowiedzialności, profesjonalizmu i etyki ludzi związanych z palestrą, aparatem ścigania i wymiaru sprawiedliwości.

 

Dowiedz się jak nie zostać posądzonym o korupcję będąc uczciwym człowiekiem.
 
25968
przestępstw korupcyjnch
 
17531
poświadczenia nieprawdy w dokumentach
 
661
czynna i bierna protekcja
 
 
Gdzie i jak szukać sprawiedliwości? Jak dowieść swej niewinności?
Nie liczcie, że poczucie sprawiedliwości śledczego stanie po waszej stronie. Mimo domniemania niewinności to wy będziecie musieli udowodnić, że jesteście niewinni. Świadomość zagrożenia i umiejętność odnalezienia się w zderzeniu z aparatem państwowa mogą zadecydować o Waszej wolności.
Warsztaty „Bezpieczeństwo Osobiste w Biznesie i Administracji” powstały by pomóc Wam tę wolność obronić.

Szkolenie dedykowane jest właścicielom, kadrze zarządzającej, osobom na kluczowych stanowiskach oraz członkom rad nadzorczych.


Sprawowane przez Państwa funkcje poza splendorem obarczone są też ryzykiem i wiążą z wieloma zagrożeniami. Powodem tego jest aktywność grup przestępczych, działania konkurencji oraz „pułapki”, które zastawiał na państwa kodeks karny. Podnosimy poziom świadomości w zakresie identyfikacji ryzyka, prewencji i radzenia sobie z rozmaitymi typami zagrożeń.

Celem warsztatów jest przekazanie Państwu, państwa kadrze zarządzającej i podległemu jej personelowi niezbędnej wiedzy i praktycznych wskazówek prewencyjnych. Wskazujemy jak odnaleźć się w sytuacji, w której, co oby nie miało miejsca, na prewencję jest już za późno. Przekazujemy wiedzę praktyczną, ilustrowaną prawdziwymi studiami przypadków. Nie ograniczamy się do teorii i aspektów prawnych.
Podnosimy świadomość odpowiedzialności karnej  związanej z błędami popełnianymi w działalności gospodarczej i publicznej.
Ukazujemy statystyki i trendy: uczymy jak zachowywać się w miejscach publicznych, na co zwracać uwagę w prowadzonej korespondencji i rozmowach, jak dokumentować własne działania, jak chronić własną prywatność, jak nie dać się łatwo sprofilować i wykorzystać przestępcom.

Staramy się w sposób najbardziej praktyczny wyjaśniać wykładnie prawne przestępstw zwykle niezrozumiałych z państwa punktu widzenia, przede wszystkim „przestępstw bezskutkowych” takich jak:
  • powoływanie się na wpływy art. 230 i 230a kk. W latach 2010 – 2016 organa ścigania zarejestrowały 5 876 tysięcy przestępstw tego rodzaju
  • poświadczenie nieprawdy w dokumentach art. 271 i 271a kk. W latach 2010 – 2016 organa ścigania zarejestrowały 73 248 tys. takich przestępstw.

Wskazujemy na czym polegać może :
  • przekroczenie uprawnień art. 231kk. Czyn, który stał się podstawą do postawienia zarzutów i aresztowania byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego. W latach 2010 – 2016 stwierdzono 26 322 tego rodzaju przestępstwa.
  • niedopełnienie obowiązków - nadużycie zaufania – karalna niegospodarność art.296 kk. W latach 2010 - 2016 wszczęto w tych sprawach 3 389 postępowań. Do chwili obecnej jeśli przestępstwo to nie dotyczyło skarbu państwa nie było ścigane z urzędu. Postulowane nowelizacje kk mają tę sytuację zmienić w wielu aspektach.

Wskazujemy na konsekwencje pozaprawne, uwarunkowania psychologiczne i społeczne związane z sytuacjami krytycznymi takimi jak zatrzymanie, przesłuchanie czy areszt.

Zmiany w polskim prawie karnym z lat 2016 i 2017 oraz kolejne przygotowywane projekty i nowelizacje ustaw (o jawności życia publicznego czy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych) tworzą nowe uwarunkowania związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Sytuacja ta w sposób drastyczny zmienia optykę patrzenia na zakres odpowiedzialności właścicieli, nadzorujących i zarządzających firmami.

Uczestnicy mają możliwość prześledzenia studiów przypadków osób, którym zarzucono popełnienie przestępstw korupcyjnych w związku z prowadzoną działalnością.

Warsztaty mają na celu przekazanie wiedzy praktycznej z zakresu prewencji. Uczymy jak nie uwikłać się nieświadomie w relacje z ludźmi reprezentującymi środowiska przestępcze.

Identyfikujemy ryzyko i budujemy świadomość.

Warsztaty mają charakter modułowy i w zależności od potrzeb klienta mogą być rozbudowywane o dodatkowe treści. W trakcie warsztatów omawiamy kilka studiów przypadków w zakresie:
  • powoływania się na wpływy,
  • poświadczania nieprawdy w dokumentach,
  • przekroczenia uprawnień,
  • utrudnianie lub udaremnianie przetargu publicznego
  • nadzoru właścicielskiego.
 

AGENDA

 

Polski Wymiar sprawiedliwości

  • Sędziowie i prokuratorzy
  • Zarzuty, akty oskarżenia
  • Skazani, Więźniowie i tymczasowo aresztowani
  • Przewlekłość postępowania
  • Niewinnie skazani.
  • Powody dla których prokuratury i sądy się mylą.

Przestępstwa korupcyjne. Co to takiego?

  • przepisy
  • wykładnie
  • statystyki
  • znane postacie

Wykładania prawna artykułów dotyczących powoływania się na wpływy i handel wpływami oraz poświadczania nieprawdy

Przyczyny i okoliczności wchodzenia w konflikt z prawem w kontekście przestępstw korupcyjnych

Konsekwencje wstępne w praktyce - aspekty prawne , psychologiczne i praktyczne

Postepowanie przygotowawacze

  • Przed wizytą w prokuraturze...
  • Adwokat
  • Statystyki
  • Pięć praw kardynalnych

Symulacja sytuacji krytycznej.
Analiza błędów popełnianych w trakcie symulacji sytuacji krytycznych

Praktyki stosowane w sytuacjach krytycznych.
Pułapki na kogo? Sprawy formalne i nieformalne. Niby normalna rozmowa.

Psychologiczne i praktyczne aspekty sytuacji krytycznych.
Wiedza formalna i nieformalna

Studium przypadku powoływanie się na wpływy

  • Przestępstwo, które możesz popełnić także Ty
  • Historie, które zdarzyły się na prawdę
  • Analiza historii i materiału dowodowego – interaktywne ćwiczenia dobrych praktyk
  • Zeznania świadków
  • Jak ustalić czy świadkowie mówią prawdę?
  • Jak nie stracić świadka obrony?
  • Przygotowania do konfrontacja ze świadkami
  • Efekty konfrontacji
 
Minimalna ilość uczestników to 10 osób maksymalna 20.

Poza warsztatami prowadzonymi dla grup Instytut Zarządzani Ryzykiem oferuje dwudniowe warsztaty indywidualne dedykowane jednemu lub dwóm uczestnikom. Są to unikatowe zajęcia dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.


Obejmują one dwa bloki zagadnień.
  • Pierwszy związany z bezpieczeństwem osobistym w wymiarze prawno - proceduralnym przygotował i prowadzi były Szef Obrony Cywilnej Kraju Pan Mariusz Furmanek - ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.
  • Drugi odnosi się do bezpieczeństwa osobistego w wymiarze fizycznym - zagrożeń związanych z działaniami środowisk przestępczych.
Jak im przeciwdziałać i jak sobie z nimi radzić, nawet w sytuacjach ekstremalnych uczy jeden z najwybitniejszych trenerów, ekspert Kravmagi Pan Andrzej Kuśmierczak. Na co dzień szkolący członków oddziałów specjalnych wojska i policji w Polsce, Europie i Izraelu.
Warsztaty indywidualne poprzedzone są rozmową z klientem w celu sprecyzowania ich zakresu.

Uprzejmie proszę o ustalanie ewentualnej dat i miejsca szkolenia z trzytygodniowym wyprzedzeniem. Wszelkie informacje proszę kierować na adres m.furmanek@izr.edu.pl lub pod numer telefonu 601 219 239.